AcasaAcasa  NewsNews  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Mai bine domn in iad decat sluga in rai
Bine ați venit pe forumul nostru!
Foru-Girls este un forum de discuții.
Alătură-te nouă și distrează-te! Ai la dispoziție o mulțime de secțiuni. Poți să-ți spui părerea, să faci teste, să participi la concursuri, să RPG-uiești, să-ți arăți talentele sau să-ți creezi propriile fan-cluburi.

Înregistrează-te și fă parte din cea mai mare comunitate de fete din țară!

!! PENTRU A PUTEA VEDEA INTREG FORUMUL TREBUIE SA FITI LOGATI!
Bine ați venit pe forumul nostru!
Foru-Girls este un forum de discuții.
Alătură-te nouă și distrează-te! Ai la dispoziție o mulțime de secțiuni. Poți să-ți spui părerea, să faci teste, să participi la concursuri, să RPG-uiești, să-ți arăți talentele sau să-ți creezi propriile fan-cluburi.

Înregistrează-te și fă parte din cea mai mare comunitate de fete din țară!

!! PENTRU A PUTEA VEDEA INTREG FORUMUL TREBUIE SA FITI LOGATI!



 

Distribuiţi
 

 Mai bine domn in iad decat sluga in rai

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
● Lene
● Lene
feminin Capricorn Mesaje : 316
Bani : 478
Multumiri : 7
Varsta : 27

Membru Super Activ
Mai bine domn in iad decat sluga in rai Empty
MesajSubiect: Mai bine domn in iad decat sluga in rai   Mai bine domn in iad decat sluga in rai Icon_minitimeSam Mar 17, 2012 2:54 pm

Ficul este facut cu ceva timp in urma. Nu am avut timp sa il corectez si stiu ca are cam multe greseli in el. Ignorati-le. Totusi sper sa va placa^^
Spor la citit!


~ In iad ~

In cel mai intunecat colt al iadului statea o fata cu parul rosu ca focul si ochii ca sangele, o piele alba ca vanilia ce iti dadea senzatia mortii, cand te uitai in ochii ei simteai cum te lasa picioarele si cazi pe jos, aceea fata nu era chiar una normala, majoritatea adolescentelor la varsta ei de 17 ani stateau cu iubitii prin parcuri, sau cu prietenele la barfe, dar ea nu, ea statea si vorbea cu o papusa, o papusa blonda cu ochii caprui ce mai clipea din cand in cand. Aceea fata se numea Ai un nume cam ciudat pentru ea..Acesta insemna dragoste dar fata nu avea sentimente.
-- Ai! Te cheama Lucifer!
Se auzi o voce subtire care era a memei fetei, mama ei era o femeie matura, frumoasa, cu un par brunet si cret, ce putea seduce orice barbat, intalnea, avea forme voluptoase. Coada ce o tot flutura in aer, si coarnele ce ii ieseau din cap apoi mai erau si aripile ce o dadeau total de gol, niste aripi rosii ca sangele. Ea era sotiia lui Lucifer, ingerul cazut.
-- M-ai chemat, tata? Intreaba fata cu un ton indiferent.
-- Daca nu te chemam mai erai aici? Oricum asculta-ma cu atentie. Iti voi da o misiune.
-- Tata! Esti un nesimtit! De ce ei ii dai misiuni si mie nu? Sti ca sunt mai buna decat ea!Se facea auzita fiica cea mica a Diavolului. Tatal, nervos ii da o palma ce o arunca in partea cealalta a camerei.
-- Copil obraznic! Daca mai te indoiesti odata de deciziile mele te arunc in focurile iadului! Ai inteles?! Fata nu raspunse, de teama si din orgoliul ei cam mare.
-- Ce misune spuneai? Se face din nou auzita Ai, ca si cum nu sar fi intamplat nimic.
-- Mda..Misiunea, Te vei duce pa pamant! Te vei imbraca cat mai adecvat pentru a nu fii observata, vei aduce haos! Vei distruge ce a creeat El!
-- Foarte bine. Spuse fata si isi scutura coada iesind din camera. Se duse la o oglinda si isi privea reflectia neincetat.
-- Doshika? Cum se imbraca oameni? Isi indreapta ea privirea catre papusa ce se afla pe scaunul cel mare. In cateva secunde aparura pe oglinda niste haine, Ai le lua si se schimba repede. Multumindu-i papusi. Doshika..Un nume nu prea potrivit pentru o papusa, numele ei insemna ura..
-- Vei veni cu mine Doshika? Asa-i?
Aceasta dadu afirmativ din cap, fetei nu ii trebuii mai mult, luase papusa in mana si trecuse prin oglinda. Ajunsese-ra in fata unui copac mare cu flori roz, frumos inmiresmat. Au inceput sa se plimbe pana cand dasusera de o cabana veche si parasita. Acolo Ai dadu o data din mana si pe interior aparuse aceeasi camera, cu pereti rosii inchisi cu tente de negru, o oglinda mare si un scaun unde asezase papusa.

~ In rai ~

Trei fete imbracate in rochii albe, ce stateau cu picioarele in apa vorbeau despre toate prezicerile facute de ele pana in clipa de fata, nici ele nu la mai stiau numarul. Cele 3 fete erau Profetele lui D-zeu. Ele preziceau totul, de la ispita sarpelui pana la caderea lui Lucifer in pacat. Tot vorbind asa ceea mai tanara Profeta lesina si cade in apa. Fetele o scot imediat, iar aceasta isi revine dupa cateva minute:
-- Am vazut..Diavolul..Isi va trimite fiica pe pamant pentru al distruge. Trebuie sa il anuntam pe D-zeu imediat. Spune tanara fata in timp ce fugea catre marele altar. Ii spuse ce se intamplase lui D-zeu, iar Acesta venii imediat cu o solutie.
-- Andrei! il chemase pe cel mai puternic dintre-e ingeri si ii spuse ce are de facut. Te vei duce pe pamant, si vei distruge influenta raului, dar ai grija! Raul are multe fete si te poate duce usor in pacat! Te vei acomoda printre oameni, fiule si vei cauta sursa necazurilor!
-- Am inteles, tata! Spuse fiul indreptandu-se spre treptele ce coborau pe pamant. Isi deschise aripule, cele 4 aripi mari si frumoase, te minunai sa vezi asa ceva, el era singurul ce avea astfel de aripi, deoarece era cel mai loial inger, si cel mai bun, nu avea prea multe sentimente ceea ce nu il deranja. Era gata sa plece cand aude o voce groasa ce il striga din spate.
-- Andrei! Unde te duci?
-- Nu e treaba ta , ferate, sa ai grija de locurile noastre pana revin eu! Ii spuse fratiorului mai mic ce se uita mirat in timp ce Andrei isi luase zborul in josul treptelor pentru a ajunge mai repede.

AI: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/72635810.jpg
Sotia diavolului: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/63587910.jpg
Lucifer [diavulul]: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/30786810.jpg
Sora lui AI: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/26489410.jpg
Doshika: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/31082310.jpg
Profetele: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/20183610.jpg
Forma umana a lui AI: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/vocalo10.jpg
Fratele lui Andrei: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/41019710.jpg
Andrei: https://i.servimg.com/u/f48/16/78/29/28/6625010.jpg
Sus In jos
http://myplace.forumgratuit.ro/
Poldychou
Poldychou
feminin Berbec Mesaje : 18018
Bani : 22383
Multumiri : 122
Varsta : 26
Localizare : Aici!
Status : "Mai bine sa fii invidiat decat compatimit."

V.I.P
Mai bine domn in iad decat sluga in rai Empty
MesajSubiect: Re: Mai bine domn in iad decat sluga in rai   Mai bine domn in iad decat sluga in rai Icon_minitimeMier Mar 21, 2012 6:16 pm

wow timmi :X imi place mult. mai ales, ador cum arata personajele Dge

cam...dialog in exces rr dar imi place ca se cam cearta pe acolo will
mai vreau ❌
Sus In jos
http://danutabooks.blogspot.com/
Imaginary Owl
Imaginary Owl
feminin Fecioara Mesaje : 261
Bani : 386
Multumiri : 2
Varsta : 26
Localizare : Cluj-Napoca
Status : Like a G6

Membru Activ
Mai bine domn in iad decat sluga in rai Empty
MesajSubiect: Re: Mai bine domn in iad decat sluga in rai   Mai bine domn in iad decat sluga in rai Icon_minitimeMier Mar 21, 2012 6:23 pm

Intesant fic,interesanta poveste.Ma gandesc,Andrei se indragosteste de AI,pun pariu sau se intampla ceva intens intre ei will vreau mai mult
Sus In jos
Inque~
Inque~
feminin Varsator Mesaje : 2106
Bani : 67899
Multumiri : 25
Varsta : 30
Localizare : Mangalia

Super-Fan Forum
Mai bine domn in iad decat sluga in rai Empty
MesajSubiect: Re: Mai bine domn in iad decat sluga in rai   Mai bine domn in iad decat sluga in rai Icon_minitimeVin Mar 23, 2012 2:35 pm

Hei!

Sper sa nu te deranjeze ca iti comentez in amanunt.

M-a deranjat prima fraza, care e extrem de lunga. Ar fi mers o fraza asa lunga daca era bine structurata, dar nu e si e chiar deranjanta cand o citesti.
Am observat ca ai niste probleme cu virgulele, ar fi bine daca ai fi mai atenta, pentru ca virgulele nu sunt chiar asa de neglijat, adica chiar e nevoie de ele. Cel putin, pentru un grammar nazist ca mine, e deranjant.

Citat :
Coada ce o tot flutura in aer, si coarnele ce ii ieseau din cap apoi mai erau si aripile ce o dadeau total de gol, niste aripi rosii ca sangele.

Propozitia asta nu are predicat, deci nu e scrisa corect gramatical. Coada, coarnele si aripile... ce faceau?

In ce limba inseamna "Doshika" ura? Am presupus ca, daca Ai in japoneza inseamna iubire, Doshika trebuie s ainsemne ura, tot in japoneza. Dar in japoneza nu inseamna ura, asa ca ori ai avut o informatie gresita, ori e alta limba.

Citat :
fetei nu ii trebuii mai mult

"Trebui" se scrie cu un singur i pentru ca e forma scurta a infinitivului (adica fara "a"). Deci daca e "A trebui", atunci este si "trebui". Nu se scrie niciodata cu doi de i, e valabil pentru toate verbele de conjugarea a patra (adica alea care se termina in î sau i)
"Ajunsesera" se scrie legat pentru ca e verbul "a ajunge" la perfect simplu, persoana a treia, plural. "ei/ele ajunsesera", asa e verbul.

Iti sugerez sa scrii numerele in litere, mai ales cand ai chestii simple gen "3". Sunt doar patru litere.
Si iti sugerez sa nu prescurtezi in general. Ai acolo "D-zeu". Nu cred ca o sa vezi printr-un roman scris "D-zeu", daca nu e cumva, eventual, o replica a vreunui personaj.


Acum povestea.
In primul rand, m-a frapat faptul ca, din cate am inteles, l-ai facut pe Dumnezeu o persoana. Dumnezeu nu vorbeste, nu are replici, pentru ca Dumnezeu e energie, nu e o persoana. Doar persoanele pot vorbi. Nu ai vazut electricitatea (care e tot o forma de energie) sa vorbeasca.
Apoi, cand ai scris ficul asta? Mi se pare o idee destul de simplista a conceptului de rai si iad. Raiul si iadul nu sunt niste locuri, sunt niste stari ale sufletului, nu ati invatat asta la religie? Sunt doar niste stari, de fericire absoluta si de tristete absoluta (sau ma rog, tot ce e rau pe lume).

Dar ma rog, sa vedem ce se intampla mai departe.

A si inca o sugestie. Nu trebuie sa pui poze cu toate chichitele de personaje care apar in fic. A scrie inseamna a-ti folosi imaginatia, iar a citi inseamna tot a-ti folosi imaginatia. Cititorul trebuie sa isi imagineze cum arata personajele sau, daca vrei sa pui poze, pune cu personajele cele mai importante, adica, in cazul asta, Ai, Andrei si Doshika. Restul nu conteaza cum arata.

Sper sa nu te superi de critica. Am presupus, ca la fotografie, ca, fiind o sectiune de talente si arta, ar trebui sa o judec ca atare, adica ca pe o forma de arta. :]
Sus In jos
● Lene
● Lene
feminin Capricorn Mesaje : 316
Bani : 478
Multumiri : 7
Varsta : 27

Membru Super Activ
Mai bine domn in iad decat sluga in rai Empty
MesajSubiect: Re: Mai bine domn in iad decat sluga in rai   Mai bine domn in iad decat sluga in rai Icon_minitimeVin Mar 23, 2012 4:23 pm

Merci de comenturi. ^^
@Delia., ficul e scris cu ceva timp in urma cred ca acumun an... Pe atunci lenea mea era mare si chestii o.o
Nu am sa corectez capitolele pana atunci deoarece nu am timp si nici chef.
Despre comentul tau, nu m-a deranjat^^ Dar totusi, eu nu aveam de gand sa scriu "un roman", doar un simplu fic.
Pe viitor am sa pun un one-shot care este facut de curand si e mai complex.
Avand in vedere dialogul, da e in exces, dar era mai bine asa decat sa grabesc actiunea pe timpul ala :]] Cred ca acesta este printre primele mele ficuri... O.O pana atunci nu mai primisem nici o critica.. Asa ca mereu scriam cum ma taia capul. Pe viitor vor avea si mai multe greseli... Era un capitol unde scriam in exces "i" o.o


Acum... Capitolul 2. xD



Pe pamantul umed paseste un baiat blond ce parea putin zbuciumat, in ochii lui se vedea indiferenta si totusi putina bunatate, un strop ii aterizeaza pe fata lui palida si perfecta ce il facea sa tresara unpic. Incepu-se sa mearga inainte fara nici o destinatie, nu stia exact unde trebuia sa mearga, dar ceva il aragea acolo. La scurt timp ajunse in fata unui copac cu niste florii roz de cures ce inmiresmau aerul, observa o cabana mica nu departe si se indrepta spre ea cu pasii incetii care deveneau din ce in ce mai marii si mai rapizi pe masura ce se apropiau. Se oprise in fata usii si pe moment ezita sa intre, apoi pune hotarat mana pe cleanta care il arde si ii lasa un semn pe palma in forma de stea cu cinci colturii ce era inconjurata de un cerc. Aceel semn era din carne viie caci cleanta ii ardu-se mana.
"--Te-am gasit!" Spuse baiatul in timp ce doua aripii sisi facusera loc prin trecoul unpic cam rupt si un nor de fum isi facuse aparitia inconjurandu-l, cicatricia de pe mana disparuse si hainsele lui rupte erau inlocuite de un fel de uniforma frumoasa in timp ce 4 aripi ii seea'u din spate. Indreapta mana catre usa cabaneii care se deschise imediat, intra inauntru unde locul era gol, nu era doar un scaun si pe interior niste lemne. "Cum ai reusit sa scapi asa de repede fiiu al diavolului?" Spuse din nou baiatul in timp ce iesea din nou afara si isi luase zborul in vazduh.
Zbura printre norii putin intunecatii ce prevesteau ploaia se uita in zadar printre multiimile de oamenii ce se aflau pe pamant sperand sa gaseasca demonul. Dar era prea tarziu, el disparuse.
Se oprii in fata unei cladirii mari si intunecate, acolo se schimba din nou in forma umana si isi face loc printr-e multimile de oamenii care se impingeau sa ajunga la destinatiia propusa. Ne vrand si fiind impuns isi da intr-un tanar care ii raspunde imediat cu scarba.
"-- Cersetor nespalat, vezi in numele lui D-zeu pe unde mergi!"
"-- D-zeu? Huh, un zambet isi facuse aparitia pe fata blondului, tu, om satanic stii cine e D-zeu? Cand ai fost sa te rogi ultima data? Acum 6 anii? In locul tau nu asi mai deschide gura aia spurcata ca iti faci numai pacate!" Tanarul ramase fara cuvinte in timp ce Andrei se intoarse si se indrepta spre o cladire mare care avea o cruce in varf. Intra inauntru si incepe sa tipe cat il tine gura.
"-- Voi va credeti credinciosi? Stiti ce avtii pe peretii si pe acoperis? Ati auzit de chipuri cioplite? Cadeti in pacat! Nici macar nu stiti ce e bine.." si nu mai astepta nici un raspuns, iesind rapid pe usa mare de lemn masiv. Totii se uitau in jur ametiti si buimaci nu stiau cee se intamplse cu exactitate.

In partea cealalta a lumii se afla Ai, care tocmai fusese anunatata de catre Dishika prin telepatie ca un inger incercase sa intre la ele in casa, in cateva secunde aparu langa papusa si trecuse-ra prin oglinda luand tot cu ele si ajungand tocmai intr-un oras micut si incercan-d sa isi caute o casa in care sa locuiasca, in zadar nimenii nu vroia sa primeasca o fata suspicioasa le ei in casa. Fata se enerva si la urmatoarea casa la care ceruse gazduire fusan-d rezuzata promt isi face loc pe usa si prindand-o pe doamna ce locia in casa cu o mana o ridica in aer, ochii ii se facusera rosii ca focul si o putere nemarginita si facuse aparitia.
"--Nu crezi ca esti cam impertinenta, babo?! Daca nu ne dai un loc unde sa dormim pana stam in coltul asta de gunoi vei ajunge in clipa asta in iad, ti-e clar?!" Ne incetand sa o stranga de gat pe femeie care mai unpici isi daduse duhul, o arunca pe jos, iar femea gafaia si isi puse manna la gan in timp ce dadea neoprit din cap.
Fetele se dusera la etaj unde luase-ra ceea mai mare camera si o aranjase-ra cum era inainte coliba pe dinauntru. Acum aveau spatiu si destul timp pentru a dustruge ceea ce isi propusera.
"-- Doshika! Data viitoare voi omora insecta aia cu aripi!" Se facuse auzita Ai in timp ce se uita in oglinda asteptan-d ceva anume.
Ogilida se facuse din ce in ce mai rosie si aparu Lucifer, se auzau niste tipete de durere si de chin, dar nu durau mult caci Lucifer se facuse auzit.
"--Ce ai facut in timpul asta Ai? Ai stat degeaba?"
"--Nu, tata , dar a aparut un inger care mi-a dat cateva bataii de cap."
"--Daca nu te descurci o trimit pe sora ta sa te ajute, nu vreau un esec e clar?"
"-- Nu e nevoie, ma voi descurca!"
"-- Asa sa fie!" O voce dura si nervoasa ce era mereu neschimbata, Diavolul era mereu nervos si vroia sa ii iasa totul bine, si ar fii reusit intodeuna daca nu erau ingerii, trimisi lui D-zeu si chiar el insusi, ce il izgonise din iad. Nu vroia sa piarda si de data asta e clar, de aceea isi trimise fiica pe pamant pentru a reusi ceea ce isi propuse cu mult timp in urma.
Sus In jos
http://myplace.forumgratuit.ro/
Continut sponsorizat


Mai bine domn in iad decat sluga in rai Empty
MesajSubiect: Re: Mai bine domn in iad decat sluga in rai   Mai bine domn in iad decat sluga in rai Icon_minitime

Sus In jos
 

Mai bine domn in iad decat sluga in rai

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» "Mai bine o dra­goste pier­dută, decât una nea­vută"
» Cat de bine iti administrezi timpul?
» Bine ati venit in Centrul din Nicaieri!
» Cat de bine o stii pe Taylor Swift?
» Cat de bine o stii pe Selena Gomez?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Arhiva Fan Fiction-
TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT
Recordul de utilizatori conectați a fost de 68, Lun Ian 29, 2024 10:08 am
© Foru-Girls - All rights reserved 2011-2015