AcasaAcasa  NewsNews  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Unt de shea
Bine ați venit pe forumul nostru!
Foru-Girls este un forum de discuții.
Alătură-te nouă și distrează-te! Ai la dispoziție o mulțime de secțiuni. Poți să-ți spui părerea, să faci teste, să participi la concursuri, să RPG-uiești, să-ți arăți talentele sau să-ți creezi propriile fan-cluburi.

Înregistrează-te și fă parte din cea mai mare comunitate de fete din țară!

!! PENTRU A PUTEA VEDEA INTREG FORUMUL TREBUIE SA FITI LOGATI!
Bine ați venit pe forumul nostru!
Foru-Girls este un forum de discuții.
Alătură-te nouă și distrează-te! Ai la dispoziție o mulțime de secțiuni. Poți să-ți spui părerea, să faci teste, să participi la concursuri, să RPG-uiești, să-ți arăți talentele sau să-ți creezi propriile fan-cluburi.

Înregistrează-te și fă parte din cea mai mare comunitate de fete din țară!

!! PENTRU A PUTEA VEDEA INTREG FORUMUL TREBUIE SA FITI LOGATI!



 

 

 Unt de shea

In jos 
AutorMesaj
Simona
Fan Forum
Fan Forum
Simona


feminin Sagetator Mesaje : 1101
Bani : 52035
Multumiri : 10
Varsta : 27
Localizare : Bossland. o,o
Status : Baby, I'm a sociopath, Sweet serial killer. On the warpath.

Unt de shea Empty
23072013
MesajUnt de shea

Ce este untul de shea?
 Untul de Shea este extras din nucile arborelui de Shea, care creste in savana din Vestul Africii. Continutul sau bogat in acizi grasi esentiali si antioxidanti naturali ii atribuie capacitati extraordinare de hidratare, dar si de regenerare celulara.

Atributiuni.
Untul de Shea este, de asemenea, cel mai bun produs pentru ingrijirea pielii pe perioada iernii sau dupa expunerea la soare. Furnizeaza hidratarea suplimentara, vitaminele, nutrientii si protectia de care pielea are nevoie in timpul sezonului rece sau pe perioada verii.
 
Beneficii.
1. Hidrateaza piela uscata si previne aparitia ridurilor
Untul de shea asigura regenerarea la nivel celular si repara filmul hidrolipidic al pielii. Practic, actioneaza ca o veritabila bariera si limiteaza pierderile de apa, determinand astfel mentinerea unui nivel optim de hidratare la nivel cutanat.

2. Trateaza psoriazisul, dermatitele si alte iritatii
Untul de shea contine o cantitate foarte mare de vitamine A, E si F, iar structura unica a acizilor grasi il recomanda drept un remediu excelent nu doar pentru pielea uscata ci si pentru probleme mai dificile a pielii precum eczeme si psoriazis.

3. Calmeaza durerile musculare si articulare
Untul de shea face minuni in cazul persoanelor care sufera de dureri si tensiune muscular, dar poate fi folosit cu succes si de cei care sufera de inflamatii la nivelul articulatiilor.

4. Previne si repara parul degradat
In cazul parului degradat, untul de shea s-a dovedit a fi mai eficient decat untul de cacao si cel de jojoba. S-a demonstrat ca activeaza circulatia capilara, ajutand astfel la oxigenarea radacinii parului si eliminarea toxinelor rezultate in urma metabolismului.

5. Previne vergeturile
Femeile insarcinate il pot folosi in siguranta pentru a preveni aparitia vergeturilor pe corp, o problema specifica sarcinii.

6. Ofera protectie solara
Untul de shea te protejeaza de razele ultraviolete, avand FPS (factor de protectie solara) natural 5-6. Poate fi folosit si in cazul arsurilor solare.


Pont!
1. Atunci cand vrei sa achizitionezi unt de shea, este recomanda sa cumperi unt de shea pur, nerafinat . Iti vei asigura efectul garantat si sigur nu iti va displace rezultatul final. 
2. Untul de shea se poate folosi ca atare, sau in combinatie cu uleiurile vegetale preferate: ulei de masline, migdale, avocado, cocos, jojoba etc. De asemenea, ii puteti conferi diverse arome (dar si proprietati benefice) prin adaugarea catorva picaturi de uleiuri esentiale: geranium, tea tree, lavanda, ylang ylang.

___________________________________

Acum ca am facut o mica introducere a acestui unt de shea. 

1. Ati folosit pana acum unt de shea?
2. Cum vi s-a parut, v-a multumit pe deplin ?

Parerea mea:

Chiar de curand mi-am luat unt de shea pur. Am luat si variantele fake, din comert, insa rezultatul untului de shea pur au fost mult mai multumitoare in comparatie cu cel luat din comert. Primul lucru care mi-a atras atentia a fost mirosul, cel din comert mirosea foarte bine, insa acesta pur are mirosul specific - care mi-a cam displacut la inceput. Eu l-am combinat cu uleiul de masline, insa planuiesc sa-mi iau ulei de jojoba si sa-l folosesc pe acela. 
Pe mine m-a multumit, mi-a lasat pielea fina si moale. Eu doar pe piele l-am folosit, pentru par folosesc masca cu ulei de ricin. Are foarte multe avantaje si beneficii si ceea ce este mai important - este accesibil. Nu dai milioane pe 100 de grame :]]. 



Voi l-ati incercat?
Sus In jos
Distribuie acest articol pe: reddit

Unt de shea :: Comentarii

Cosette_Bisou
Re: Unt de shea
Mesaj Vin Mai 16, 2014 5:40 pm Scris de Cosette_Bisou
E super untul de shea. Si eu mi-am cumparat un sampon cu unt de shea de la Fr**erik F*kkai si e super bun, pretul e relativ ok. Aveam mari probleme, parul era fara stralucire, imi cadea foarte mult. Cred ca shea si-a spus cuvantul!
 

Unt de shea

Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Girls Zone :: Frumusete-
Mergi direct la:  
TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT
Recordul de utilizatori conectați a fost de 68, Lun Ian 29, 2024 10:08 am
© Foru-Girls - All rights reserved 2011-2015