AcasaAcasa  NewsNews  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Veganism
Bine ați venit pe forumul nostru!
Foru-Girls este un forum de discuții.
Alătură-te nouă și distrează-te! Ai la dispoziție o mulțime de secțiuni. Poți să-ți spui părerea, să faci teste, să participi la concursuri, să RPG-uiești, să-ți arăți talentele sau să-ți creezi propriile fan-cluburi.

Înregistrează-te și fă parte din cea mai mare comunitate de fete din țară!

!! PENTRU A PUTEA VEDEA INTREG FORUMUL TREBUIE SA FITI LOGATI!
Bine ați venit pe forumul nostru!
Foru-Girls este un forum de discuții.
Alătură-te nouă și distrează-te! Ai la dispoziție o mulțime de secțiuni. Poți să-ți spui părerea, să faci teste, să participi la concursuri, să RPG-uiești, să-ți arăți talentele sau să-ți creezi propriile fan-cluburi.

Înregistrează-te și fă parte din cea mai mare comunitate de fete din țară!

!! PENTRU A PUTEA VEDEA INTREG FORUMUL TREBUIE SA FITI LOGATI!



 

 

 Veganism

In jos 
AutorMesaj
Simona
Fan Forum
Fan Forum
Simona


feminin Sagetator Mesaje : 1101
Bani : 52035
Multumiri : 10
Varsta : 27
Localizare : Bossland. o,o
Status : Baby, I'm a sociopath, Sweet serial killer. On the warpath.

Veganism Empty
31012014
MesajVeganism

Veganismul este o dietă și un stil de viață care caută excluderea folosirii animalelor pentru mâncare, îmbrăcăminte, sau orice alt scop. Cel mai comun motiv pentru a fi vegan este angajamentul etic sau convingerea morală în privința drepturilor animalelor, mediul înconjurător, sănătatea umană și griji religioase sau spirituale.
Pe când vegetarianismul este o dietă - limitându-se la alimentație, veganismul este un stil de viață. Spre deosebire de vegetarianism, din punct de vedere dietetic, veganismul exclude și mierea (mierea, produsele lactate și ouăle în cazul lacto-ovo vegetarienilor, lacto vegetarienilor mierea și lactatele, iar ovo vegetarienilor mierea și ouăle), iar din punct de vedere filozofic, veganismul interzice folosirea a orice fel de produs animal, fie haine sau alte accesorii.
Dietele vegane (numite câteodată vegetariene stricte sau pure) sunt indicate pentru descreșterea riscului de infarct miocardiccancer de colon, colesterol ridicat în sânge, tensiune arterială ridicată, cancer de prostată sau atac de cord. Dietele vegane pregătite corespunzător sunt sănătoase și satisfac nevoile nutriționale. Totuși, dacă sunt prost preparate, pot provoca niveluri scăzute de calciuiod, vitamina B12 și vitamina D. Veganii sunt, în acest caz, încurajați să ia suplimente alimentare, după nevoi.
___________________________________
Ati fi tentati sa incercati aceasta dieta/stil de viata? 
~
Mie cel putin orice stil de viata mi se pare ca este sanatos, daca vrei sa il faci sa fie sanatos. Chiar daca esti carnivor, vegetarian, vegan sau raw vegan, poti sa traiesti sanatos. Poti sa fii sanatos si daca consumi carne sau lactate, stilul vegan mi se pare ca este pentru cei care chiar sunt adeptii legumelor si fructelor si se simt mult mai bine cand mananca doar asta. Eu am tinut dieta asta o saptamana si da, m-am simtit mult mai bine, insa nu pot sa tin asta in permanenta gdg). Cel putin momentan, eu trebuie sa tin dieta asta din cauza sanatatii. Avand in vedere ca eram vegetariana in procent de 70-80% gdg), nu a fost prea greu sa incerc dieta vegan. Pentru cei care vor sa treaca direct la veganism, eu zic sa incercati mai intai sa fiti vegetarieni, asa va veti putea obisnui mult mai bine cu stilul asta de viata. ^^ Ma intreb daca avem pe aici vegetarieni, vegani sau raw vegani . O.O
Sus In jos
Distribuie acest articol pe: reddit

Veganism :: Comentarii

KOOKAI
Re: Veganism
Mesaj Vin Ian 31, 2014 5:23 pm Scris de KOOKAI
Vai, nici nu stiam ca exita "veganismul" gdg)
Dieta sau stil de viata, nu as putea trai doar din carte. Mor daca nu mananc salate. Vara profit din plin de ele si daca stau sa numar atent, nu cred ca am mancat mai putin de 5 portii de salate pe saptamana Dge
So .. nu pot trai doar cu una Dge eu conbin altfel simt ca mor.
 

Veganism

Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Girls Zone :: Sanatate-
Mergi direct la:  
TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT TEXT
Recordul de utilizatori conectați a fost de 68, Lun Ian 29, 2024 10:08 am
© Foru-Girls - All rights reserved 2011-2015